Rynek nieruchomości w naszym kraju nadal rozwija się w zawrotnym tempie. Na rynku pierwotnym można znaleźć wiele atrakcyjnych nieruchomości, które w niektórych przypadkach nawet mogą okazać się tańsze od ofert znajdujących się na rynku wtórnym.
Wybór nowego mieszkania – zalety rozwiązania
Postawienie na rynek pierwotny, a nie wtórny, ma swoje niezaprzeczalne zalety. Po pierwsze, zamieszkać można na całkiem nowym osiedlu, które może zostać zaadaptowane zgodnie z potrzebami mieszkańców. Po drugie, zakup mieszkania od dewelopera daje także przyjemne poczucie bycia pierwszymi właścicielami nieużywanej wcześniej przestrzeni – https://wroclaw.domd.pl/inwestycje. Zapewnia to jednocześnie niezwykle szerokie możliwości aranżacyjne i pełne dopasowanie lokalu mieszkalnego do indywidualnych potrzeb. Tym co staje się dużą zaletą rynku pierwotnego, jest także sama współpraca z deweloperem i wynikające z niej bezpieczeństwo. Taka firma jest bowiem w większości przypadków gwarancją właściwego przeprowadzenia transakcji oraz realizacji inwestycji. Oczywiście sam proces zakupu mieszkania (i związana z nim biurokracja) może być dosyć długi, ale pozwala on uzyskać nowe mieszkania na własność. Zakup mieszkania od dewelopera można finansować za pomocą kredytu hipotecznego i jest to opcja, która coraz częściej łączy się z próbą uzyskania takiego mieszkania.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Wybór odpowiedniej inwestycji powinien być przemyślany, jednak nowe mieszkania są reklamowane i opisywane tak dobrze, że nie powinien sprawić bardzo dużego problemu. Szukając mieszkania od dewelopera trzeba na pewno zwrócić uwagę na czynniki takie jak: lokalizacja, sposób komunikacji osiedla z miastem, odległość od miejsca pracy czy szkoły. Trzeba też myśleć perspektywicznie jeśli chodzi o metraż. Kupujący (z uwagi na swoje bezpieczeństwo), przed podjęciem decyzji powinien dokonać weryfikacji dewelopera, choć obowiązujące obecnie prawo znacznie ogranicza możliwości dokonywania oszustw. Sam deweloper, czuwający nad stworzeniem projektu i budową lokali, może przekazać mieszkanie w stanie surowym (które będzie wymagać poniesienia największych kosztów), w stanie deweloperskim (gotowym do wykańczania) albo w standardzie „pod klucz” – gotowym do zamieszkania.