Dom o konstrukcji szkieletowej – lekki i ekonomiczny

Domy o konstrukcji szkieletowej powoli zyskują popularność w Polsce. Coraz chętniej spoglądamy na drewno jak na naturalny i ekologiczny surowiec, który od wieków służył człowiekowi. Projekty domów szkieletowych, jeszcze nie tak dawno kojarzone z domkami letniskowymi, dzisiaj zachęcają swoją różnorodnością.

Rosnący popyt na projekty domów szkieletowych wymusza rozwój firm budowlanych specjalizujących się w tego typu konstrukcjach. Dom o konstrukcji szkieletowej w technologii skandynawskiej lub niemieckiej to dom wznoszony z prefabrykowanych elementów przygotowanych w fabryce zgodnie z rygorystycznymi normami, które są precyzyjnie składane na placu budowy.

Zalety domów o konstrukcji szkieletowej.

Projekty domów szkieletowych realizuje się w krótkim czasie, bez względu na porę roku. Jedynym warunkiem jest przygotowana wcześniej płyta fundamentowa. Domy o konstrukcji szkieletowej wykonywane są z pominięciem mokrych prac, bez użycia wody. Skraca to proces inwestycyjny i redukuje negatywny wpływ na środowisko. Ściana budynku o konstrukcji szkieletowej jest znacznie cieplejsza od ściany o tej samej grubości w tradycyjnym domu murowanym, ponieważ większą jej część zajmuje materiał izolacyjny. Zalety domów o konstrukcji szkieletowej to przede wszystkim:

  • lekka i wytrzymała konstrukcja;
  • małe zużycie materiałów budowlanych, wody i energii;
  • niskie koszty ogrzewania budynku;
  • łatwość późniejszej adaptacji, modernizacji lub rozbudowy
  • korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców
  • dowolność w wyborze elewacji i ścian wewnętrznych, które wcale nie muszą być drewniane.
Dom o konstrukcji szkieletowej - lekki i ekonomiczny

Wady domów o konstrukcji szkieletowej.

Technologia szkieletowa jest bardzo wymagająca zarówno pod względem doboru materiałów, jak i wykonawstwa. Materiał niskiej jakości oraz błędy popełnione podczas montażu konstrukcji szkieletowej mogą szybko odbić się na jakości samego budynku. Drewno, szczególnie w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych, musi być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Znalezienie solidnego wykonawcy w dobrej cenie może okazać się trudne, a nie warto szukać oszczędności kosztem jakości wykonania. Projekty domów szkieletowych to oferta adresowana głównie do młodych inwestorów, którzy chcą zerwać z tradycją materiałochłonnego i energochłonnego budownictwa murowanego, pragną zamieszkać w zdrowym i przyjaznym dla środowiska domu o efektownym i nowoczesnym wyglądzie.