Mieszkanie w stanie deweloperskim – co warto wiedzieć?

Słuszne jest stwierdzenie, że zakup nowego mieszkania jest posunięciem rozsądnym i tańszym, niż zakup mieszkania z rynku wtórnego, nawet za niższą cenę. Doskonałym przykładem jest aranżacja mieszkania zaraz po jego zakupie – po zakupie mieszkania bezpośrednio od dewelopera mamy szansę wykończyć je tak byśmy chcieli i od początku uwzględnić nasze wymagania i potrzeby (już na etapie projektowania instalacji, stylu wykończenia i aranżacji mieszkania). W wypadku lokum z drugiej ręki trzeba wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju poprawki, czasami też wymianę stare elektryki bądź hydrauliki. Na tym nie koniec – nigdy nie wiadomo, co zostało w danym mieszkaniu zrobione źle, więc zamieszkanie w nim może się wiązać z kosztami przekraczającymi założony przez nas budżet.

Nowe jest tańsze

Każdy deweloper zaproponuje nam mieszkanie wykończone dzięki nowym technologiom, a  posiadanie nowej, rozłożonej już elektryki i hydrauliki znacznie obniża koszt wykończenia mieszkania przed wprowadzeniem się do niego. Oczywiście zawsze należy wziąć pod uwagę dopisanie do podstawowego kosztorysu około trzydziestu procent na wydatki nieprzewidziane, co oznacza, że w rezultacie i tak wydamy więcej, niż założyliśmy na samym początku. Rynek w Krakowie może zaoferować nam bardzo interesujące propozycje, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie do zakupu konkretnego mieszkania.

Deweloper w cenie

Warto zastanowić się nad przeprowadzką do innego miasta, co czasami oprócz samej zmiany otoczenia oferuje nam również polepszenie warunków bytowych i tańsze mieszkania. Rynek pierwotny we Wrocławiu obfituje w mieszkania wyjątkowo starannie wykończone i takie, które budzą raczej domowe uczucia, niż związane z wielkimi blokowiskami bez wyrazu. Warto zastanowić się też, czego się oczekuje do miejsca zamieszkania, bo dla niektórych plac zabaw w części wspólnej jest niezbędny do normalnego funkcjonowania i to oczywiście naturalne.