Na czym polega dezynfekcja? – jej skuteczność

Dezynfekcja jest nieodłącznym elementem w wielu branżach, zarówno przemysłowych jak i kosmetycznych. To właśnie dzięki niej możliwe jest zachowanie standardów higienicznych, a także odpowiednie sterylizowanie narzędzi. Jednak wciąż pojęcie to, dla większości z nas nie jest do końca jasne. Na czym więc polega dezynfekcja?

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja https://centrumdezynfekcji.pl/dezynfekcja/ popularnie nazywana jest także odkażaniem. Jak łatwo można się domyślić, jest to proces, którego głównym celem jest przede wszystkim zniszczenie drobnoustrojów, które mogą wywołać zarówno choroby jak i różnego rodzaju infekcje. Zwykle zaliczamy do nich bakterie i wirusy. Nie należy jednak mylić dezynfekcji z wyjałowieniem. Są to bowiem dwa odrębne i różne od siebie procesy.

Głównym celem dezynfekcji jest usunięcie drobnoustrojów, natomiast wyjałowienie, ma za zadanie zlikwidować także ich formy przetrwalnikowe. Warto także wiedzieć, że dezynfekcji można poddawać zarówno przedmioty, a także i powierzchnie, w przypadku ryzyka skażenia ich chorobotwórczymi mikroorganizmami w tym wirusami, bakteriami, a także pasożytami i grzybami.

Od czego zależy efektywność dezynfekcji?

Przyjęło się, że głównym wyznacznikiem skuteczności dezynfekcji jest przede wszystkim metoda jej przeprowadzenia. Nie mniej jednak efektywność dezynfekcji zależy również od tego, z jakimi rodzaju drobnoustrojami mamy do czynienia, a także jaka jest ich liczebność, a przede wszystkim ich aktywność fizjologiczna. Istotna jest również powierzchnia, jaka chcemy poddać zabiegowi dezynfekcji- może być to jednakowo powierzchnia użytkowa, powierzchnia narzędzi, a nawet powierzchnia ciała. Biorąc pod uwagę te czynniki, należy dobrać odpowiednią metodę dezynfekcji, a także odpowiedni środek odkażający, pod względem jego rodzaju i stężenia.

Pod uwagę bierze się również wilgotność powierza, a także temperaturę, przy czym sam wskaźnik poziomu pH, również ma ogromne znaczenie. Uwzględniając wszystkie czynniki, wzrastają szanse na przeprowadzenie efektywnej i skutecznej dezynfekcji.