Projekty domów małych parterowych indywidualne czy katalogowe?

Nie można mówić o budowie domu, jeśli nie posiada się odpowiedniego projektu. Jest to podstawa, której nie da się obejść. Kluczowe jest to, aby dobrać odpowiedni projekt do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych.

Co przemawia za tym, aby wybrać gotowe projekty domów małych parterowych?

Małe domy parterowe mogą być jeszcze tańsze, jeśli wybierze się gotowy projekt. Jest to dużo większa oszczędność czasu i pieniędzy niż zlecenie stworzenia projektu od podstaw zewnętrznej firmie.

• Takie katalogowe projekty dostępne są od ręki, wystarczy je zaadaptować w celu dostosowania do warunków zabudowy. Co więcej, inwestorzy mogą liczyć na bogatą i zróżnicowaną ofertę, przez co każdy znajdzie dla siebie rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb.
• Zakup gotowego projektu to średnio koszt 2-4 tysięcy, a indywidualnego kilka tysięcy. Oszczędność jest więc spora już na etapie jego zakupu.
• Można zobaczyć na podstawie wizualizacji, jak będzie wyglądał dom z wybranego projektu. Często możliwe jest też zobaczenie wybudowanego już domu w rzeczywistości.
• Jeśli projekt został już zrealizowany przez kogoś innego, można zapytać o komentarze i uwagi użytkowników.
• Łatwiej jest oszacować koszty całej inwestycji.

A może jednak zlecić stworzenie indywidualnego projektu domu?

Niektórzy inwestorzy nie wyobrażają sobie wybrania gotowego projektu katalogowego, który nie spełnia ich zdaniem w pełni wszystkich potrzeb i oczekiwań. W przypadku projektu na zamówienie można zdecydować o dosłownie wszystkim, co ma się w nim znaleźć i wprowadzać korekty. Jest to doskonała opcja, jeśli zależy nam na stworzeniu projektu pod konkretną parcelę, mając na uwadze jej plusy i minusy. Indywidualny projekt można w stu procentach dostosować do posiadanej działki budowlanej, co nie jest niestety możliwe w przypadku gotowego projektu z katalogu. Projekt na zamówienie jest unikalny pod każdym względem, od początku do końca zaplanowany zgodnie z koncepcja inwestora. Powstaje na podstawie oczekiwań i potrzeb przyszłych domowników, a jego realizacja może być na bieżąco kontrolowana. Co więcej, w przypadku projektu na zamówienie mamy do niego prawa na wyłączność. Nikt nie będzie miał takiego samego.